KESAISTHITIIKI

2017-03-20 22:13:44
Τελετή Βράβευσης Παγκ. Διαγωνισμού «Διαδρομή στην παράδοση» του Προγράμματος «Οικολογικά Σχολεία»

Τελετή Βράβευσης Παγκ. Διαγωνισμού «Διαδρομή στην παράδοση» του Προγράμματος «Οικολογικά Σχολεία»


Πραγματοποιήθηκε σήμερα 20 Μαρτίου στο Θέατρο του Λυκείου Κύκκου / Νικολαΐδειου Γυμνάσιου, η Τελετή Βράβευσης του Παγκύπριου Διαγωνισμού «ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ» του Προγράμματος «ΟΙΚΟΛOΓΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ» η οποία διοργανώθηκε από τη CYMEPA, το Υπουργείο Παιδείας & Πολιτισμού και τα Σχολεία εν Δράσει του Πάφος 2017 συνεργασία με το Δίκτυο Εταιρικών ΣχολείωνUNESCO Κύπρου.

Μετά τους χαιρετισμούς από τους εμπλεκόμενους φορείς, έγιναν παρουσιάσεις από τα πρώτα τρία Γυμνάσια και τα πρώτα τρία Λύκεια που βραβεύτηκαν. Ο Διαγωνισμός περιλάμβανε τις πιο κάτω 4 ενότητες

  • Η βιοποικιλότητα μέσα από τη λαϊκή παράδοση όπως αποτυπώνεται σε παραδοσιακές χειροτεχνίες (π.χ. αγγεία, ζωγραφιές, κεντήματα) ή σε παραδοσιακές διηγήσεις (π.χ. ποιήματα, παραμύθια, μύθοι κ.λπ.)
  • Οι παραδοσιακές καλλιέργειες στην Πάφο και στην υπόλοιπη Κύπρο
  • Παραδοσιακή και βιοκλιματική αρχιτεκτονική στην Κύπρο
  • Άμαξες και καράβια από τα παλιά

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η ανάδειξη, μέσα από τις εργασίες των μαθητών, της Κυπριακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

Τα βραβεία απονεμήθηκαν ως εξής :

Λύκεια

1ο Βραβείο :  Μαρία Χάγιαννη και Αντρεάνα Μιχαήλ, Λύκειο Κύκκου Πάφου

                      (Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Τσουκαλίδου Στέλλα)

2ο Βραβείο:  Μαρία Τσαγγαρίδου, Ίλια Πελλαπαϊσιώτου και Αφροδίτη Κατσιάμη,

                      Λύκειο Ακροπόλεως Λευκωσίας

                      (Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Παπασωζομένου Βάσω)

3ο Βραβείο: Αναστασία Αττιπά και Παύλος Μακρίδης, Λύκειο Απ. Πέτρου & Παύλου Λεμεσού

                    (Συντονιστές εκπαιδευτικοί: Αριστοδήμου Χριστίνα, Ιακώβου Γιώργος)

Έπαινος : Θέκλα Λαμπρή, PascalEnglishSchool, Λευκωσίας

                 (Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Πετρή Βασιλική)

Γυμνάσια

1ο Βραβείο: Ανδρέας Αλεξάνδρου και Φερενίκη Σάββα, Γυμνάσιο Αγ. Φυλάξεως  Λεμεσού 

                       (Συντονιστές εκπαιδευτικοί: Κλειτή Μαρία, Ευθυμίου Μαρία)

2ο Βραβείο:  Κωνσταντίνα Νεοφύτου, ΣαββίναΛεμεσσιανού και Ευρυδίκη

                        Τσουκαλίδου, Γυμνάσιο Αποστόλου Παύλου Πάφου

                        (Συντονίστ εκπαιδευτικός:Γιαννούλα Μιχαήλ )

3ο Βραβείο:  Ευρυδίκη Χαίρτα και Άννα Χίντικου, Περιφ, Γυμνάσιο Κοκκινοτριμιθιάς

                        (Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Παλμύρη Μαρία)

Έπαινοι:       Παντελής Βούργιας, Pascal English School, Λευκωσίας

                       (Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Πετρή Βασιλική)

Ναυσικά Λεωνίδου και Άντρεα Χριστοδουλίδη, Γυμνάσιο Αγ. Θεοδώρου Πάφου (Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Γιάγκου Αστέρω)

Στάλω Αναστασίου, Κυριακή Ορφανού και Ευαγγελία Σωτηρίου Γυμνάσιο Ύψωνα (Συντονίστρια εκπαιδευτικός:Τσιερκέζου-Γεωργίου Μαρία)


Αφήστε ένα σχόλιο

  • Υποχρεωτiκά πεδία *


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 

frederikfianal
UCLANDAY17
 Cyprus School of Molecular Medicine
kaitomia-ereyna ucy
TEPAKNEW2017
NEAPJUL17
OFFICE365
ALEJANDER2017
DIORISTEOI
CDA17MAY
INKHP
AIGAIA
CITY-UNITY
ikyannelow
FORUMMARCH
PAJULY17
MEDOCHEMIESNIP
GLOBAL
MOECEE
Middlesex2016
cypruscollegebussines

cms