KESJULY18

2019-04-10 09:43:51
Αποτελέσματα του Διαγωνισμού στο Δ΄ Παγκύπριο Μαθητικό Συνέδριο για το Περιβάλλον και την Αειφορία

Αποτελέσματα του Διαγωνισμού στο Δ΄ Παγκύπριο Μαθητικό Συνέδριο για το Περιβάλλον και την Αειφορία


Η Επιθεώρηση Φυσιογνωστικών/Βιολογίας/Γεωγραφίας της Διεύθυνσης Μέσης Εκπαίδευσης σε συνεργασία με το Κυπριακό Κέντρο Περιβαλλοντικής Έρευνας και Εκπαίδευσης (ΚΥΚΠΕΕ) της Ιεράς Μητρόπολης Λεμεσού ανακοινώνουν τα αποτελέσματα Διαγωνισμού Επιστημονικής Αφίσας και Προφορικής Παρουσίασης. Τα αποτελέσματα προκύπτουν από την ψηφοφορία των συμμετεχόντων σχολείων που παραβρέθηκαν και παρακολούθησαν τις εργασίες του Δ΄ Παγκύπριου Μαθητικού Συνεδρίου για το Περιβάλλον και την Αειφορία συνεδρίου που πραγματοποιήθηκε στις 6 Απριλίου, 2019. Ο διαγωνισμός ήταν ανάμεσα στις 96 περιβαλλοντικές εργασίες που υποβλήθηκαν στο Συνέδριο από 80 Γυμνάσια και Λύκεια Παγκύπρια.

 

Διαγωνισμός Προφορικής Παρουσίασης

ΛΥΚΕΙΑ

1ο Βραβείο

Λύκειο Απ. Πέτρου και Παύλου: Ξαναζωντανεύοντας το βυθό της Λεμεσού: Προοπτικές και πιθανά προβλήματα.

Μαθητική ομάδα: Αδάμ Κυριάκου, Κορίνα Μιχαήλ, Δέσποινα Κυριάκου, Έλλη Πετρίδου, Αντρέας Αθανασιάδης, Βαλέρια Σιακίδου, Ευτυχία Σπύρου, Άννα Μιχαήλ, Σοφία Παπαδοπούλου, Ηλιάς Πουλλής, Ελίνα Παστελλή

Συντονιστές εκπαιδευτικοί: Άντρια Πάρπα, Χρίστος Ελευθερίου, Θεοδοσία Κωνσταντινίδου

2ο Βραβείο

Λύκειο Α΄ Εθνάρχη Μακαρίου Γ' Πάφος: Ρύπανση των θαλάσσιων οικοσυστημάτων από πλαστικά μιας χρήσης.

Μαθητική ομάδα: Χρίστος Αντωνιάδης, Δήμητρα Βορκά, Γιάννης Γιάλλουρος, Βερόνικα Δημητρίου, Άννα Ισπόρκα, Κωνσταντίνα Χαραλάμπους

Συντονιστές εκπαιδευτικοί: Χρίστος Μαραθεύτης, Κυριακή Σιαμπουλλή

3ο Βραβείο

Λύκειο Αρχαγγέλου Απ. Μάρκος: Θηλυκοποίηση του περιβάλλοντος

Μαθητική ομάδα: Παντελίνα Συρίμη, Θεοδώρα Συρίμη, Φανή Αθανασίου, Αναστασία Πετκάνη, Αντρέας Παναγιώτου, Χρίστια Πηλαβά, Θεοφανώ Χατζηκυριάκου, Μαρία Θεοδώρου, Ελπίδα Ευσταθίου

Συντονίστριες εκπαιδευτικοί: Μαρία Μιτή, Κατερίνα Ανδρεάδου

ΓΥΜΝΑΣΙΑ

1ο Βραβείο

Γυμνάσιο-Λύκειο Ολύμπιον: ΝΑΙ στο λεωφορείο, ΟΧΙ στο αυτοκίνητο

Μαθητική ομάδα: Χαρά Μιχαηλίδου, Κυριακή Κυπριανού, Μαρίνα Κρητικού, Ζέτα Λαδοπούλου, Αλέξανδρος Ευτυχίου, Γιώργος Μυλωνά, Τζόζεφ Γεωργίου, Χρίστος Κλαδευτήρας, Λίνος-Κυριάκος Ηρακλέους, Αγάθια Αλλαγιώτη, Αγγελίνα Τομάζου, Χρυσοβαλάντω Παπαγεωργίου, Γιώργος Νικολέττης, Παναγιώτης Κυπριανού, Ανδρέας Πουλλαϊδης

Συντονίστριες εκπαιδευτικοί: Μαρία Μουρούτη, Ριάνα Λοϊζίδη

2ο Βραβείο

Γυμνάσιο Αγίου Αθανασίου: Χρήση Πλαστικών Σακουλών

Μαθητική ομάδα: Αλεξάνδρα Κωνσταντοπούλου, Βικτώρια Ουντίλι, Θεονίτσα Χρυσάνθου, Ανδριάνα Καραγιάννα, Κούλια Πατσαλίδου, Μαρία Μπατάλ, Αντώνης Καλοπαίδης, Ελευθερία Κυριάκου, Φώτος Κυριάκου, Γεωργιάνα Πενσέα, Αλεξάνδρα Σιακαλλή, Μαγδαλένα Ανδρέου, Νικόλας Μαραθεύτης, Χρυσοβαλάντης Μαραθεύτης, Στέφανη Στυλιανού, Ελισάβετ Χαραλάμπους, Ανδρέας Ξυδάς, Ειρήνη Οικονομίδου

Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Μαριλένα Νεοκλέους

3ο Βραβείο

Γυμνάσιο Παλουριώτισσας: Ανακύκλωση ληγμένων οικιακών φαρμάκων

Μαθητική ομάδα: Ελένη Σεμίνα Ντε Σίλβα Παταγάμ, Ξένια Χατζηστεφάνου, Στέλλα Ιωάννου Συντονίστριες εκπαιδευτικοί: Μαρία Χρυσάφη, Μύρια Θεοδωρίδου

Διαγωνισμός Επιστημονικής Αφίσας

ΛΥΚΕΙΑ

1ο Βραβείο

Λύκειο Γιαννάκη Ταλιώτη Γεροσκήπου: Το φλεγόμενο τέρας…κατασπαράζει την Κύπρο.

Μαθητική ομάδα: Ντιάνα Χαραλάμπους, Νίνα Καραγκέζοβα

Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Ανδρονίκη Κλώνη

2ο Βραβείο

Λύκειο Βεργίνα: Πώς και πόσο επηρεάζει το πεδίο βολής Καλού Χωριού Λάρνακας το περιβάλλον και το βιοτικό επίπεδο των κατοίκων της περιοχής.

Μαθητική ομάδα: Εύα Πέτρου, Έλενα Παπαχριστοδούλου, Ραφαέλλα Ευδοκίμου, Κωνσταντίνα Μακρή

Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Μαρία Κυριάκου

3ο Βραβείο

Λύκειο Αγ. Ιωάννη Λεμεσού: "Πονάει η καρδιά όταν ψηλώνει…". Ανησυχητικές διαπιστώσεις από τη Λεμεσό που "ψηλώνει".

Μαθητική ομάδα: Νικόλας Κωνσταντινίδης, Άντρη Ριρή, Κατερίνα Τελαμίτση, Αναστασία Θεοδώρου, Μαρτίνα Ταγουάτρος, Λουκάς Λουκαΐδης, Νταρίνκα Μιγιούσκοβιτς

Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Ροδούλα Αβραάμ

ΓΥΜΝΑΣΙΑ

1ο Βραβείο

Λανίτειο Γυμνάσιο: Λεμεσός: η πόλη των ουρανοξυστών ή η πόλη που χάνει την ταυτότητά της;

Μαθητική ομάδα: Ελένη Αριστείδου, Γιασμίνα Αχμαζ, Δέσποινα Μοσφίλη, Ιγνάτιος Παπαθεμιστοκλέους, Ζωή Παύλου, Ευανθία Χαριλάου, Αναστασία Γαβριηλίδου, Κλέλια Καρακατσάνη, Μαρίζα Παπακυριάκου, Ειρήνη Γαρπόζη, Χριστίνα Κωνσταντίνου, Λυδία Παναγή, Αριάδνη Σπύρου, Γεωργία Λαμπάκη, Μαρία Πανάρετου, Σιαχατ Αλ Μαχμουτ, Στέφανος Αλεξάνδρου, Νικόλας Βύρωνος, Ειρήνη Κλεοβούλου

Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Μαρία Χαραλάμπους

2ο Βραβείο

Γυμνάσιο Αγ. Στυλιανού: Εξάλειψη της ισοκατανομής = Αειφόρος κοινωνία.

Μαθητική ομάδα: Ανδριανή Τέγγερη, Αλέξανδρος Τέγγερης, David-Ionut Εne, Ιωάννα Γιάγκου, Κούλλα Δανιήλ, Χριστίνα Καλογήρου, Νικόλας Μιλτιάδους, Νικήτας Μουρούτης, Παναγιώτης Σάββα, Αλέξανδρος Παχίτης, Ιβάννα Φουνταλή, Δημήτρης Χατζηματθαίου, Αριστοθέα Ιωάννου, Άντρια Παρπέρη, Έλενα Γεωργίου, Νεφέλη Καντούνα, Θεοδώρα Λοϊζου

Συντονίστριες εκπαιδευτικοί: Νατάσα Χατζηπέτρου, Γεωργία Γεωργίου, Χριστιάνα Μαραθεύτου

3ο Βραβείο

Γυμνάσιο Κοκκινοχωρίων Πάνου Ιωάννου: Η σημασία των μελισσών στην διατήρηση της ζωής. Παράγοντες που επηρεάζουν την επιβίωσή τους. Πιθανά μέτρα μετριασμού του προβλήματος.

Μαθητική ομάδα: Λοΐζος Δημητρίου, Ευδοκία Κυρμίτση, Μιχαελία Φιακά, Θεοδώρα Χατζηπαρασκευά, Μαρία Χριστοφή, Ιωάννα Περικλέους, Άντρια Παπέττα, Έλενα Περικλέους, Μαρίνα Λουκαρή, Παναγιώτα Χατζηγιάννη

Συντονιστές εκπαιδευτικοί: Θεράπων Θεράποντος, Αθανασία Αγγέλου

Η βράβευση θα γίνει στην Τελετή Βράβευσης που διοργανώνει η Επιθεώρηση Φυσιογνωστικών/Βιολογίας/Γεωγραφίας στο Υπουργείο Παιδείας και Πο


Αφήστε ένα σχόλιο

  • Υποχρεωτiκά πεδία *


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 

FREDERICKJULY18
ucaln2prtyxia
 Cyprus School of Molecular Medicine
kaitomia-ereyna ucy
TEPAKFEB19
NEAPJUL17
HPJETPRO
TETRAMINA
THEOLOGIKISXOLI
CDACOLLEGE19
INTERCOLLEGE9
PROGNOSIS9
MARTIME
FORUMMARCH
global
CYIMASTER
Middlesex2016