KESJULY18

2019-03-18 16:49:29
Οι νικητές των διαγωνισμών του 11ου Διεθνούς Συνεδρίου Euromath and Euroscience και Astucon 2019

Οι νικητές των διαγωνισμών του 11ου Διεθνούς Συνεδρίου Euromath and Euroscience και Astucon 2019


 Παραθέτουμε πιο κάτω τους νικητές του των διαγωνισμών που έγιναν στη διάρκεια του 11ου Διεθνούς Συνεδρίου Euromath and Euroscience 2019 και Astucon 2019 που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή και το Σάββατο στην Πάφο.

Euro Science Presentation winners  - Individual

1st prize – “MATHS IN THE TENTH DIMENSION”, George Raftis, The Grammar School, Nicosia

2nd prize EQUAL to (4 students) – “DRIVING ON A RAINY DAY”, Datis Kalali, Forum Private Greek School, Cyprus

“SPEED”, Marco Marcou. Med High Schools, Cyprus

“FLY A DRONE, SAVE A FOREST”, Nikolas Hadjipaschalis, International School of Paphos, Cyprus

“QUANTUM MECHANICS: EVERYTHING AND EVERYWHERE”, Maria Tivanova, The Heritage Private School, Cyprus

Euro Science Presentation winners  - Group

1st prize EQUAL to – “NEUROLOGICAL DISEASES OF MANKIND AND ANIMALS: AN INSIGHT TO THE SOLUTION OF THE UNSOLVED”, Seonhu Jeon, Tahee Strein International School of Moscow, Russia

AND “THE PERFECT HIGH-FIVE”, Zeno Kafetzis, Elizaveta Porunova, Alexander Kalaitsides, Andrea Efstathiou, Raphaella Gregoriou, Diba Salamat, Med High Schools, Cyprus

2nd prize EQUAL to – “THE REGENERATION OF NEURONS”, Jirovieanu Nicolae Alexandru, Iordache Laurentiu, The National College Elena Cuza, Romania

AND  “GOAL IMPOSSIBLE”, Yiannis Ioannou, Anastasis Nicolaou, Chris Leonidou, Stylianos Fatouros, The GC School of Careers, Nicosia, Cyprus 

Euromath Presentation winners – Individual

1st prize – “OPTIMIZING EMERGENCY RESPONSE TIME USING MATHEMATICS AND COMPUTER SCIENCE”, Andreas Lordos, The English School, Nicosia, Cyprus

2nd prize – “BEATING WORLD RECORDS USING MATHEMATICS”, Lucia Hosein, International School of Moscow, Russia

3rd prize EQUAL to – “ANALYSES OF LIMP ROOK, STUMBLED ROOK AND OTHER CHESS FIGURES”, Ivan Ventsislavov Georgiev, Sofia High School of Mathematics, Bulgaria

And “PACKING TRIANGLES IN GRAPHS WITH SUBLINEAR INDEPENDENCE NUMBER”, Kaloyan Todorov Fachikov, Sofia High School of Mathematics, Bulgaria

Euromath Presentation winners – Group

1st prize - “APPLICATION OF MATHEMATICS IN ANATOMY OF HUMAN BODY”, Lovro Priselec, Ivan Sinjeri, Osnovna skola “Braca Radic”, Croatia

2nd prize EQUAL to (3 groups) – “THE MATHEMATICS ON GAMBLING”, Andreas Psaltis, Andreas Michael, The English School of Nicosia, Cyprus

“COUNTING WITH CATALAN NUMBERS”, Adewumi Feyikemi, Dawodu Naimah, Alayande Emmanuel, The Concord School, Nigeria

AND “SHOULD WE TRUST OUR COMMON SENSE?”, Maria Papageorgiou, Chrysovalanto Grigoriou, Athina Strati, The Grammar School, Nicosia, Cyprus

MATHPoster winners

1st prize – MP3 – Stavroula Deligianni, Angeliki Danae Pilioura, Alexandros Contomichalos, Nikolaos Skouloudis, Antonia Asimakopoulou, The Moraitis School, Greece

2nd prize – MP15 – Susanna Stell, The American Academy of Nicosia, Cyprus

3rd prize EQUAL to – MP22 - Karolina Adamczyk, Julia Janik, Gabriela Walczowska, Zofia Kaweska, Zespol Szkolno Przedszkolny W  Zabierzowie, Poland

AND MP27 – Kyriacos Rouvas, The English School Nicosia, Cyprus

SCIENCE-Poster winners

1st prize – SP10 – June Ioanna Loizidou, The American Academy of Nicosia, Cyprus

2nd prize – SP3 – Teodora Smiljevska, Jana Majnova, Dea Rajhl, Yahya Kemal College Skopje, North Macedonia

3rd prize – SP9 – Susanna Stell, The American Academy of Nicosia, Cyprus

Science-Factor  winners

1st prize – Panayiotis Loizides, Forum Private School, Cyprus (Tablet and certificate)

2nd prize – Charis Tapakoudis, C’ Idaliou Elementary School, Cyprus (certificate, mathematics book and gift)

3rd prize EQUAL to – Victoria Savvidou, Olympion Private School, Cyprus (certificate, mathematics book and gift)

And Thiseas Sokratous, The G.C. School of Careers, Cyprus (certificate, mathematics book and gift)

MATHFactor  Winners – Age Group 9-13

1st prize – Lara Vukovic, OS “Braca Radic” Koprivnica, Croatia (Tablet and certificate)

2nd prize – Hameedah Yetunde Uthman, The Concord School, Nigeria (certificate, mathematics book and gift)

3rd prize – Matej Matijasic, Osnovna Skola Fran Koncelak Drnje, Croatia (certificate, mathematics book and gift)

MATHFactor  Winners – Age Group 14-18

1st prize – Matej Zmaucar, Gimnazija Bezigrad, Slovenia (Tablet and certificate)

2nd prize EQUAL to – Isidora Xenaki, Forum Private School, Cyprus (certificate, mathematics book and gift)

AND Nelli Mugattarova, TLC Private School, Cyprus (certificate, mathematics book and gift)

3rd prize  EQUAL to – Angeliki Pilioura, Moraitis School, Greece (certificate, mathematics book and gift)

And Patricia Baros, Prva Rijecka Hrvatska Gimnazija, Croatia (certificate, mathematics book and gift)

MATH-SCIENCE Theatre winners

First prize of 500 euros will be divided between the first two schools.

1st prize EQUAL to – “Dispute of letters and numbers”- Lykio Kokkinochorion Foti Pitta, Cyprus

AND “Math is for all” - Al-Hadi school for deaf, blind and learning disabilities, Lebanon

2nd prize EQUAL to - The other (dimension)” - American Academy Nicosia, Cyprus               

And “Math Heist”, Zespol Szkolno Przedszkolny, Greece    


Αφήστε ένα σχόλιο

  • Υποχρεωτiκά πεδία *


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 

FREDERICKJULY18
ucaln2prtyxia
 Cyprus School of Molecular Medicine
kaitomia-ereyna ucy
TEPAKFEB19
NEAPJUL17
IDEP19
INKPAIDEIA19
HPJETPRO
THEOLOGIKISXOLI
CDA2018
INTERCOLLEGE9
PROGNOSIS9
MARTIME
FORUMMARCH
global
CYIMASTER
Middlesex2016