KESJULY18

2018-10-17 11:10:20
Ημερίδα για τους/τις Διδάσκοντες/ουσες στο Πρόγραμμα Αλφαβητισμού της Α και Β τάξης Γυμνασίου

Ημερίδα για τους/τις Διδάσκοντες/ουσες στο Πρόγραμμα Αλφαβητισμού της Α και Β τάξης Γυμνασίου


Διευθυντές/ντριες Γυμνασίων, Εξατάξιων Σχολείων Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης

Θέμα: Ημερίδα νια τους/τις Διδάσκοντες/ουσες στο Πρόγραμμα Αλφαβητισμού της Α και Β τάξης Γυμνασίου

Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σας ενημερώνουμε ότι το Γραφείο Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης της Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου διοργανώνουν Ημερίδα με σκοπό την παρουσίαση και επεξήγηση του εκπαιδευτικού υλικού το οποίο είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα της Ειδικής Εκπαίδευσης και αφορά στο μάθημα της Γλώσσας και των Μαθηματικών.

Η Ημερίδα, η οποία απευθύνεται σε Φιλολόγους και Μαθηματικούς που διδάσκουν στο Πρόγραμμα Αλφαβητισμού της Α' και Β' τάξης Γυμνασίου θα διεξαχθεί σε πρωινό εργάσιμο χρόνο.

Συγκεκριμένα:

Ακροατήριο

Ημερομηνία/ Χώρος Διεξαγωγής

Πρόγραμμα Ημερίδας

Εκπαιδευτικοί των πόλεων και επαρχιών
Λευκωσίας,
Λάρνακας/ Ελ. Αμμοχώστου

Πέμπτη, 1 Νοεμβρίου 2018 8:30 -12.30

Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Λατσιά (Αιθ. Π212-213)

8:30-8:45 Εγγραφές

8:45-9:00 Καλωσόρισμα από την κα Γεωργία Κούμα, ΠΛΕ - Προϊσταμένη Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης

 

 

Διαχωρισμός των 9:00-9:30 Συμμετέχοντων/ουσών σε Ομάδες, ανά Ειδικότητα

❖    Ομάδα Φιλολόγων:

Παρουσίαση και επεξήγηση του εκπαιδευτικού υλικού στο μάθημα της Γλώσσας

Εισηγήτρια Χριστίνα Μανώλη, Φιλόλογος

❖    Ομάδα Μαθηματικών:

Παρουσίαση και επεξήγηση του εκπαιδευτικού υλικού στο μάθημα των Μαθηματικών

Εισηγητής: Γιάννης Σαλονικίδης, Μαθηματικός

9:30-10:30 Βιωματικά Εργαστήρια

10:30-10:50 Διάλειμμα

10:50-11:50 Ολοκλήρωση Βιωματικών Εργαστηρίων

11:50-12:30 Ολομέλεια-Γενικά Πορίσματα

Εκπαιδευτικοί των πόλεων και επαρχιών Λεμεσού και Πάφου

Παρασκευή, 2 Νοεμβρίου 2018

8:30.-12:30

Λύκειο Πολεμιδιών, Λεμεσός (Αμφιθέατρο)

8:30-8:45 Εγγραφές

8:45-9:00 Καλωσόρισμα από την κα Γεωργία Κούμα, ΠΛΕ - Προϊσταμένη Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης

9-00-9-30 Διαχωρισμός των ' " Συμμετέχοντων/ουσών σε Ομάδες, ανά Ειδικότητα

❖    Ομάδα Φιλολόγων:

Παρουσίαση και επεξήγηση του εκπαιδευτικού υλικού στο μάθημα της Γλώσσας

Εισηγήτρια Κλαίρη Κυριάκου, Φιλόλογος

❖    Ομάδα Μαθηματικών:

Παρουσίαση και επεξήγηση του εκπαιδευτικού υλικού στο μάθημα των Μαθηματικών

Εισηγητής: Γιάννης Σαλονικίδης, Μαθηματικός

9:30-10:30 Βιωματικά Εργαστήρια 10:30-10:50 Διάλειμμα

                                                                       10:50-11:50 Ολοκλήρωση Βιωματικών Εργαστηρίων

                                                          11:50-12:30 Ολομέλεια-Γενικά Πορίσματα

Η παρουσία όλων των εμπλεκόμενων διδασκόντων/ουσών στο Πρόγραμμα Αλφαβητισμού είναι απαραίτητη.

Οι συμμετέχοντες/ουσες θα λάβουν Πιστοποιητικό Παρακολούθησης.

Δρ Κυπριανός Δ. Λούης                                                     Δρ Αθηνά Μιχαηλίδου - Ευριπίδου 

Διευθυντής Μέσης                                                              Διευθύντρια Παιδαγωγικού Ινστιτούτου

Γενικής Εκπαίδευσης

 

 

 


Αφήστε ένα σχόλιο

  • Υποχρεωτiκά πεδία *


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 

FREDERICK-EXAPOSASEOS
ucaln2prtyxia
 Cyprus School of Molecular Medicine
kaitomia-ereyna ucy
TEPAKFEB19
NEAPJUL17
MIMJUL
ALEXANDER19
HPJETPRO
THEOLOGIKISXOLI
CDA2018
INTERCOLLEGE9
PROGNOSIS9
FORUMMARCH
OLYMPION2017
CYIMASTER
Middlesex2016