KESAISTHTIKI18

2018-07-11 18:29:09
Διακρίσεις μαθητών Λυκείου Αποστόλων Πέτρου και Παύλου 2017-18

Διακρίσεις μαθητών Λυκείου Αποστόλων Πέτρου και Παύλου 2017-18


Το Λύκειο Αποστόλων Πέτρου και Παύλου ανακοινώνει τις διακρίσεις των μαθητών του κατα τη σχολική χρονιά 2017-2018:

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ:

4ος Παγκύπριος Διαγωνισμός για Νεαρούς Επιστήμονες του Ιδρύματος CyCYS
1ο Βραβείο:
«Plastics in the marine environment of Cyprus: monitoring and potential bioremediation strategies»
Αγαθοκλέους Άννα Μαρία, Β32
Καραϊσκάκη Ιωάννα, Α21
2ο Βραβείο:
«Μελέτη του φαινομένου της αστικής νησίδας στην πόλη της Λεμεσού»
Ελευθερίου Σωτήρης, Β32
Συμεού Σόλωνας, Β32
Μακρίδης Παύλος, Β33
• Διαγωνισμός ΜΕΡΑ του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας
1ο Βραβείο
Αγαθοκλέους Άννα Μαρία, Β32
Καραϊσκάκη Ιωάννα, Α21
Με την απόκτηση του 1ου Βραβείου οι μαθήτριες θα εκπροσωπήσουν την Κύπρο στο 60th London International Youth Science Forum 2018 που θα πραγματοποιηθεί στο Λονδίνο από τις 25 Ιουλίου μέχρι τις 8 Αυγούστου 2018.
• Διαγωνισμός Έρευνα από Μαθητές του Πανεπιστημίου Λευκωσίας
1ο Βραβείο
«Τεχνητά Ηλιοτρόπια»
Πρωτοπαπά Αικατερίνη Βερόη, Γ32
Καραϊσκάκη Φλωρεντία, Γ33
Ρουμπά Δάφνη, Γ34
• Διαγωνισμός Stockholm Junior Water Prize
2ο Βραβείο
«Development of a spectral library to detect litters in the sea areas of Limassol»
Ισκαντάρ Ειρήνη, Α21
Κουμή Άννα, Α21
Κουμή Θάλεια, A23
• Διαγωνισμός σε θέματα Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ) και Εξοικονόμησης ενέργειας (ΕΞΕ) του Υπουργείου Ενέργειας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού
3ο Παγκύπριο Βραβείο
«Η δύναμη της συγκέντρωσης»
Πρωτοπαπά Αικατερίνη Βερόη, Γ32
Καραϊσκάκη Φλωρεντία, Γ33
Ρουμπά Δάφνη, Γ3
• Περιβαλλοντική Δράση «Το EUECOLABEL μέσα από τους μαθητές»
2η Θέση (Παγκύπρια-Λυκειακός Κύκλος)
Αττιπά Αναστασία, Β33
Εφραίμ Μαρία, Β33
Σαββίδου Μαρία, Β33
• 6ος Διαγωνισμός γνώσεων CSMM Genius Genetics Quiz του Ινστιτούτου Νευρολογίας και Γενετικής Κύπρου
3η θέση Παγκύπρια
Γιωργαλλά Βασιλική, Γ33
Φιλιππίδης Πάρις, Γ33
Λιασίδης Μάριος, Β33
• Διεθνής Ολυμπιάδα Γερμανικής Γλώσσας (IDO)
2η θέση Παγκύπρια
Θρασυβούλου Ανδρέας,Β11
Με τη διάκριση αυτή ο μαθητής θα εκπροσωπήσει την Κύπρο στη διεθνή Ολυμπιάδα που θα διεξαχθεί στο Φράιμπουργκ της Γερμανίας από τις 15-28 Ιουλίου.

• Παγκύπριος Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας
3ο Βραβείο
Παπαφίγγου Χριστόδουλος, Α11
Ζήνωνος Δέσποινα, Α21
• 2ος Ευρωπαϊκός Διαγωνισμός Παραγωγής Γραπτού Λόγου για τη Β΄ Λυκείου με θέμα «Ο πολιτισμός μας ενώνει»
3η Θέση
Αλεξάνδρου Ραφαήλ, Β42
• Διαγωνισμός Μαθητικού Δοκιμίου Ελληνικής Πρεσβείας
Έπαινος
Γερολεμίδου Δέσποινα, Γ31
• 5ος Πανελλήνιος και Παγκύπριος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Ποίησης και Διηγήματος για παιδιά και εφήβους της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών
Έπαινος στην κατηγορία Διηγήματος
Φιλίππου Ευτυχία, Α21
• Διαγωνισμός Παραγωγής Βίντεο για την Ασφαλή Χρήση του Διαδικτύου «Δημιούργησε επικοινώνησε και μοιράσου με σεβασμό. Ένα καλύτερο διαδίκτυο ξεκινά από εσένα»
Έπαινος
Χαραλάμπους Δημήτρης, Β11
Ζακχαίος Ανδρέας, Β31
Στεφανίδης Μιχαήλ Μέμνων, Β31
Αριστείδου Χριστόδουλος, Β42
Νικολάου Άνθιμος, Β42
• 7ος Παγκύπριος Διαγωνισμός Εικαστικών Τεχνών
1ο Βραβείο ( Κατηγορία Γλυπτική)
Λαζάρου Ραφαέλλα, Γ61
• Παγκύπρια Ολυμπιάδα Χημείας Γ΄ Λυκείου 2018 (Α΄ φάση)
Διάκριση
Γερολεμίδου Δέσποινα, Γ31
• Παγκύπρια Ολυμπιάδα Χημείας B΄ Λυκείου
Xάλκινο μετάλλιο
Λιασίδης Μάριος, Β33
• Παγκύπρια Ολυμπιάδα Χημείας Α΄ Λυκείου
Έπαινος
Κουμή Άννα, Α22
ΠαφίτηςΑνδρές, Α22
• Παγκύπρια Ολυμπιάδα Βιολογίας IBO 2018
Χρυσό Μετάλλιο
Γερολεμίδου Δέσποινα, Γ31

Αργυρό Μετάλλιο
Καλημέρα Κυριακή, Γ31
Γιωργαλλά Βασιλική, Γ33
• Παγκύπρια Ολυμπιάδα Βιολογίας Β΄ Λυκείου για EUSO 2018
1η Θέση Επαρχιακά και 5η Θέση Παγκύπρια
Λιασίδης Μάριος, Β33
• Ολυμπιάδα Επιστήμης Βιολογίας για EUSO 2019 (Α΄ φάση)
Διάκριση
ΒανέζουΝικόλ, Α21
Ισκαντάρ Ειρήνη, Α22
Κουμή Άννα, Α22
Κουμή Θάλεια, Α23

• 14η Παγκύπρια Ολυμπιάδα Λογιστικής 2018
Επίπεδο ΙΙ
Χρυσό Μετάλλιο
Ιωάννου Χριστίνα, Γ41
Αργυρό Μετάλλιο
Παπαπέτρου Μαρία, Β41
Επίπεδο Ι
Χάλκινο Μετάλλιο
Κωνσταντίνου Άντρη, Β42
Χριστοδούλου Ζαχαρίας, Β42
• Πανευρωπαϊκός Διαγωνισμός Μετάφρασης Juvenes Translatores
1η Θέση
Ρουμπά Δάφνη, Γ34
2η Θέση
Καλογήρου Χρυσταλλένη, Γ32
• 26ος Παγκύπριος Διαγωνισμός Πληροφορικής και Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (Α΄φάση)
Διάκριση
Μιχαηλίδου Άντρεα, Γ34
Δημητρίου Χρίστος, Β33
• Επαρχιακός Διαγωνισμός Μαθηματικών Κυπριακής Μαθηματικής Εταιρείας
Α΄ Λυκείου - Έπαινος
Καραϊσκάκη Ιωάννα, Α21
Πολυβίου Αντώνης, Α21
Β΄ Λυκείου - Έπαινος
Αντωνίου Δήμητρα, Β31

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ:
• Ομάδα Πετόσφαιρας Θηλέων
Παγκόσμιοι μαθητικοί αγώνες πετόσφαιρας: 16η θέση
Πανελλήνιοι μαθητικοί αγώνες πετόσφαιρας: 3η θέση
Παγκύπριοι μαθητικοί αγώνες πετόσφαιρας: 1η θέση
Επαρχιακοί μαθητικοί αγώνες πετόσφαιρας: 1η θέση

• Ομάδα Καλαθόσφαιρας Αρρένων
Επαρχιακοί μαθητικοί αγώνες καλαθόσφαιρας: 2η θέση
Στίβος:
• Περιφερειακοί αγώνες στίβου 800μ.: 3η θέση
• Παγκύπριοι αγώνες στίβου 800μ.: 3η θέση
Μαρία Σαββίδου, Β33
• Περιφερειακοί αγώνες στίβου στη Σφαιροβολία: 4η θέση
ΧατζηχαραλάμπουςΛουίζα, Β41
• Περιφερειακοί αγώνες στίβου 400μ.: 4η θέση
Στυλιανού Σάββας, Γ51
Κολύμβηση:
• Παγκύπριοι Αγώνες Κολύμβησης 100μ. ύπτιο: 3η θέση
Στυλιανού Χριστίνα, Β31


Αφήστε ένα σχόλιο

  • Υποχρεωτiκά πεδία *


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 

Ολίβια Μιχαηλίδου
Thu July 12, 2018, 10:09:07
Συγχαρητήρια στους βραβρευθέντες μαθητές. Και εις ανώτερα.
Έπαινοι και στους καθηγητές που τους καθοδήγησαν.

FREDERICK-EX
ucaln2prtyxia
 Cyprus School of Molecular Medicine
kaitomia-ereyna ucy
MA/MSc2018
NEAPJUL17
THALIS
MIDMA
AOSINK
HPJETPRO
CDA2018
PAJUNE18
AIGAIA
FORUMMARCH
iky2018
ALEXANDERJULY18
OPAPCYPRUS
MOECEE
Middlesex2016