KESAISTHTIKI18

2018-06-19 12:55:49
Τελετή βράβευσης του Παγκύπριου Μαθητικού Διαγωνισμού Δημιουργικής Έκφρασης

Τελετή βράβευσης του Παγκύπριου Μαθητικού Διαγωνισμού Δημιουργικής Έκφρασης


Πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού η τελετή βράβευσης των μαθητών και μαθητριών Γυμνασίων και Λυκείων που διακρίθηκαν στον Παγκύπριο Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργικής Έκφρασης «Το παιδί θύμα του Ολοκαυτώματος», ο οποίος προκηρύχθηκε τον Ιανουάριο του 2018 από τις Διευθύνσεις Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού.

 Την τελετή τίμησαν με την παρουσία τους ο Υπουργός Παιδείας και Πολιτισμού, κ. Κώστας Χαμπιαούρης, και ο Πρέσβης του Ισραήλ στην Κύπρο, κ. Σάμι Ρέβελ, οι οποίοι απηύθυναν χαιρετισμό.

 Κατά τη διάρκεια της τελετής η Πρεσβεία του Ισραήλ στην Κύπρο τίμησε τον κ. Λοΐζο Αναστασιάδη, Πρώτο Λειτουργό Εκπαίδευσης και μέχρι πρόσφατα υπεύθυνο για την Εκπαίδευση του Ολοκαυτώματος.

 Από τον Yπουργό Παιδείας και Πολιτισμού τιμήθηκε ο κ. Σάμι Αμπού Ζανέμπ, Αναπληρωτής Πρέσβης της Πρεσβείας του Ισραήλ στην Κύπρο, ο οποίος μετατίθεται από την Κύπρο μετά από πέντε χρόνια στενής συνεργασίας και εξαιρετικά παραγωγικής δουλειάς με το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού.

 Το σκεπτικό της προκήρυξης και της βράβευσης ανέγνωσε η Δρ Αντωνία Λοΐζου, ΕΜΕ Φιλολογικών και υπεύθυνη για την Εκπαίδευση του Ολοκαυτώματος.

 Ακολούθησε η απονομή των βραβείων στις Κατηγορίες Γυμνασίων και Λυκείων από τον Υπουργό Παιδείας και Πολιτισμού και τον Πρέσβη του Ισραήλ στην Κύπρο.

 Η τελετή έληξε με την προβολή αποσπασμάτων από τις συμμετοχές που τιμήθηκαν με το πρώτο βραβείο. 

Τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού έχουν ως εξής:

Κατηγορία Γυμνασίων

1ο Βραβείο

 

Παναγή Μαριάμ Γ3

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

Άντρη Νικολάου Χριστοφή

Μαρούλα Θεοφάνους

Κυριακή Ξενή

Περιφερειακό Γυμνάσιο Ξυλοφάγου

 

2ο Βραβείο

 

Λαπαθιώτη Σωτηρία Α4

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

Αντωνία Ετεοκλέους

Αγγέλα Ηλία

Αργυρώ Πιερή

Ευρυβιάδειο Γυμνάσιο Λάρνακας

 

 

 

Παπαδοπούλου Φοίβη Παρασκευή Β3

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κατερίνα Καούλλα

Γυμνάσιο Αγλαντζιάς

 

Κατηγορία Λυκείων

1ο Βραβείο

 

Αχιλλέως Γιώργος Γ61

Γαβριήλ Γαβριήλ Γ61

Θεοδώρου Λοΐζος Γ61

Φιλίππου Άντρεα Γ61

Υπεύθυνος καθηγητής:

Κωνσταντίνος Σάββα

Λύκειο Αρχαγγέλου Απόστολος Μάρκος

 

 

Κωνσταντίνου Σταυρινή Β11

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

Αργυρώ Παναγιώτου

Ρένα Λεοντίου

Λύκειο Λατσιών

 

2ο Βραβείο

Μαρίνοβ Μαρίν Γ ΚΑΧ3

Υπεύθυνη καθηγήτρια:

Μαρία Καρδίμη

Α΄ Τεχνική Σχολή Λευκωσίας

3ο Βραβείο

Τουφεκτσόγλου Αναστάσιος Γ62

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

Αλίκη Λαγού Ριζιώτη

Δέσποινα Χρίστου

Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας

Έπαινος

Μορφή Χρυστάλα Γ8

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Λένα Κάππελου

Χαράλαμπος Χαραλάμπους

Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λάρνακας


 

Τελετή βράβευσης του Παγκύπριου Μαθητικού Διαγωνισμού Δημιουργικής Έκφρασης


Αφήστε ένα σχόλιο

  • Υποχρεωτiκά πεδία *


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 

FREDERICK-EX
ucaln2prtyxia
 Cyprus School of Molecular Medicine
kaitomia-ereyna ucy
MA/MSc2018
NEAPJUL17
INTERCOLLEGE
MIDMA
TONERAOS
THALIS
CDA2018
PAJUNE18
MARTIME
AIGAIA
FORUMMARCH
iky2018
ALEXANDERJULY18
OPAPCYPRUS
MOECEE
Middlesex2016