KESJULY18

2017-07-11 10:15:30
Διακρίσεις μαθητών του Λυκείου Αποστόλων Πέτρου και Παύλου

Διακρίσεις μαθητών του Λυκείου Αποστόλων Πέτρου και Παύλου


Το Λύκειο Αποστόλων Πέτρου και Παύλου ανακοινώνει τις εξής διακρίσεις των μαθητών του τη σχολική περίοδο 2016-2017:

Διακρίσεις μαθητών:

1.       7ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Ταινιών  Μικρού Μήκους

1ο Βραβείο (κατηγορία Τεκμηρίωση)

«Βασίλης Μιχαηλίδης, μη με λησμονήσεις»

Μαθητές: Παναγιώτου Άντρεα Β02,  Συμεού Σόλωνας Α22,

Χριστοφίδης Σπυρίδων Γ2,  Πολυδώρου Σοφία Γ6,

Κωνσταντίνου Δημήτρης Γ7, Σάββα Μάριος Γ7, 

Παπαδούρη Άντρεα Γ8, Αργυρού Μαρίνα Γ8, Καρή Μικαέλα Β01,

Παναγή Αναστασία Β01, Γκόγκου Καλλιθέα Β11,

Ζήνωνος Άγγελος Γ3, Χριστοδούλου Πανάγια Β11,

Σουρουλλάς Μιχάλης Α22,  Κωνσταντινίδης Γιάννης Α22,

Στεφανίδης Μιχαήλ - Μέμνων Α21

2.       3ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός «Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές γέφυρες»

1ο Βραβείο

Ντοκιμαντέρ «Η παράδοση που μας ενώνει»

Μαθητές:  Μασούρα Αθηνά Β24, Αριστοδήμου Ηρακλής Β22, Ονουφρίου Μιχάλης Γ4,

Αγγελόπουλος Κωνσταντίνος Γ5, Λάπα Σοφία Β22

3.       3ος Παγκύπριος Διαγωνισμός για Νέους Επιστήμονες στις Θετικές Επιστήμες CyCYS

1ο Βραβείο

«Investigation of effect of sunlight concentration on energy yield and system efficiency»

Μαθητές: Καραϊσκάκη Φλωρεντία Β23, Πρωτοπαπά Κατερίνα Βερόη Β22,  

Ρουμπά Δάφνη Β24

2ο Βραβείο 

«Χαρούπι, το μαύρο χρυσάφι πολλών καρατίων της Κύπρου»

Μαθητές: Γιωργαλλά Βασιλική Β23,

Μακρίδης Παύλος Α23,    Συμεού Σόλωνας Α21

3ο Βραβείο 

«Όταν η τεχνολογία βοηθά το συνάνθρωπο»

Μαθητές: Αντωνίου Λοΐζος Γ3, Χατζηανδρέου Κυριάκος Γ7,   Μουγιάσης Θέμης Γ3

4.       Διαγωνισμός ΜΕΡΑ του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας

2ο Βραβείο 

«Κοιτάζοντας τον ήλιο για το ενεργειακό μας μέλλον»

Μαθητές: Καραϊσκάκη Φλωρεντία Β23, Πρωτοπαπά Κατερίνα Βερόη Β22, 

Ρουμπά Δάφνη Β24

5.       Παγκύπριος Διαγωνισμός Μετεωρολογίας

1ο Βραβείο

«Μετεωρολογική παρατήρηση της κατακόρυφης δοµής

Τροπόσφαιρας. Μελέτη, εξήγηση και συµπεράσµατα».

Μαθητές: Λαζαρίδου Γεωργία Β24, Μασούρα Αθηνά Β24

6.       Διαγωνισμός Stockholm Junior Water Prize

2ο Βραβείο 

«Solar-driven Fenton treatment for the removal of antibiotic-related microcontaminants in an urban wastewater effluents»

Μαθητές: Γερολεμίδου Δέσποινα Β21, Κυριακίδη Σάββας Β24,   Αριστοδήμου Ηρακλής Β22

7.       Παγκύπριος Διαγωνισμός «Διαδρομή στην παράδοση»

3ο Βραβείο 

«Το καράβι της Κερύνειας»

Μαθητές: Μακρίδης Παύλος Α23,  Αττιπά Αναστασία Α23

8.       Διαγωνισμός «Έρευνα από μαθητές» του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Έπαινος

«Παραγωγή ενέργειας μέσω της εκμετάλλευσης σχολικών αποβλήτων»

Μαθητές:  Πέτρου Ευγένιος Β21, Βρεχάν  Άξελ Β21, Αθανασιάδη Νίκη Β23

9.       Διαγωνισμός του Κέντρου Παροχής Κοινωνικών Υπηρεσιών – Κεπάκυ με θέμα «Στα χέρια μας είναι το περιβάλλον»

Κατηγορία «Ταινία μικρού μήκους»

3ο Βραβείο 

Ομάδα μαθητών: Ζήνωνος Άγγελος Γ3 και Συμεού Σόλωνας Α22

Κατηγορία «Φωτογραφία»

3ο Βραβείο 

Μαθήτρια: Πουργουρίδου Νεφέλη-Λουΐζα Γ2

10.   Παγκύπριος Διαγωνισμός Λαογραφίας

Ενότητα Ποίηση με λαογραφικό περιεχόμενο

Έπαινος Α’

«Το προξενιό της Ευτυχούς»

Μαθητής: Κωνσταντίνου Δημήτρης, Γ7

Ενότητα Διαγωνισμός Παράδοσης - Λαϊκού Πολιτισμού

Έπαινος Α’

«Τσαττιστά: Η ψυχή της Παράδοσής μας»

Μαθητές: Μασούρα Αθηνά Β24,   Αριστοδήμου Ηρακλής Β22,  Ονουφρίου Μιχάλης Γ4, Αγγελόπουλος Κωνσταντίνος Γ5, Λάπα Σοφία Β22

Έπαινος Γ’

«Ο κηροποιός»

Μαθήτρια: Σοφία Πολυδώρου, Γ6

11.   Πανευρωπαϊκός Διαγωνισμός Μετάφρασης Juvenes Translatores

Διάκριση

Μαθητές: Βύρωνος Τζέισον Φράνσις Γ3,  Τραπεζάρης Χρίστος, Γ3

12.   31η Παγκύπρια Ολυμπιάδα Φυσικής Β’ Λυκείου

1η Θέση Παγκύπρια

Μαθήτρια:  Γερολεμίδου Δέσποινα, Β21           

8η Θέση (για την επαρχία Λεμεσού)

Μαθήτρια:  Λαζαρίδου Γεωργία, Β24        

13.   31η Παγκύπρια Ολυμπιάδα Φυσικής Α’ Λυκείου

12η Θέση (για την επαρχία Λεμεσού)

Μαθητής:  Ανθούσης Νίκος – Έρως Α21

14.   Παγκύπρια Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών (EUSO) για τη Βιολογία

3η Θέση

Μαθήτρια:  Γερολεμίδου Δέσποινα Β21               

15.   Αποτελέσματα Ολυμπιάδας Χημείας Α’ Λυκείου

Αργυρό Μετάλλιο

Μαθητής: Λιασίδης Μάριος Α23

16.   Αποτελέσματα Ολυμπιάδας Χημείας Β’ Λυκείου

Χάλκινο Μετάλλιο

Μαθήτρια: Γερολεμίδου Δέσποινα Β21

Έπαινος

Μαθήτρια: Λαζαρίδου Γεωργία Β24         

17.   1ος Παγκύπριος Μαθητικός Διαγωνισμός συγγραφής άρθρου με θέμα «Η αναγκαιότητα των γνώσεων Φυσικής για το σύγχρονο άνθρωπο»

Έπαινος

Μαθήτρια: Λαζαρίδου Γεωργία Β24          


Αφήστε ένα σχόλιο

  • Υποχρεωτiκά πεδία *


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 

FREDERICKJULY18
ucaln2prtyxia
 Cyprus School of Molecular Medicine
kaitomia-ereyna ucy
CUTSEPT2018
NEAPJUL17
MIMSEPT
LEVENTIOS
INTERCOLLEGE
THEOLOGIKISXOLI
CDA2018
PAJUNE18
PROGNOSIS9
MARTIME
FORUMMARCH
OLYMPION2017
iky2018
ALEXANDERJULY18
MOECEE
Middlesex2016